11.00

conferință de presă deschidere festival – se desfășoară prin ZOOM;

15.00 – 19.00

proiecții publice ale producțiilor din concurs, dezbateri – proiecții live pe pagina de FB, cu comentarii live

PROGRAMUL PROIECTIILOR pe pagina de Facebook: https://www.facebook.com/Simfest-Romania-987221038111418

15.00

Corona (ESEU). Autor: Dan Mihalcea

15.15

Sound of Silence (VIDEOCLIP). Autor: Keresztes Peter

15.30

Figaro (DIVERTISMENT). Autor: Kaliopi Katoula (Grecia).

15.45

Interviews for Hope (TALK-SHOW). Realizator: Cristina Dan (Franța)

16.30

Feel India (Film turistic). Autor: Ion Sova

17.00

SUDANUL DE SUD. Refugiați în regiunea West Nile (DOCUMENTAR). Autor: Joakim M. Vila (Spania)

18.00

Așteptarea îți ia din timp (DOCUMENTAR). Autor: Valentin Anghel.

9.30 – 13.30; 15.00 – 19.00

proiecții publice ale producțiilor din concurs, dezbateri – proiecții live pe pagina de FB, cu comentarii live

9.30 – 13.30; 15.00 – 19.00

proiecții publice ale producțiilor din concurs, dezbateri – proiecții live pe pagina de FB, cu comentarii live

PROGRAM DE SCREENING MIERCURI, 16 SEPTEMBRIE

10.00

Miholcsa Gyula – Vine Cometa(Documentar)

11.15

Anton Gavriucov – Comandantul aerului (Film touristic) – Rusia

11.45

Dumitru Grosei – Ziua artist, noaptea taximetrist (Ficțiune) – Republica Moldova

12.10

Michele Citroni – 5 x 7 (Film turistic) – Italia

12.50

Sergiu Ciorescu – Paula Selling: Nu privi în jos (Video clip)

15.00

Sergiu Ciorescu – Opriți blamarea victimelor (VIDEOCLIP) – Republica Moldova

15.10

Radheya Jegatheva – iRony (CREAȚIE STUDENȚEASCĂ) – Australia

15.30

Diganta Day – Monsoon Clips (FICȚIUNE) – India

16.00

Hugo le Gourvierec – Pipo și dragostea oarbă (FICȚIUNE) – Franța/ France

16.20

Mikael Standberg – Un bărbat cu o familie (FICȚIUNE) – Suedia/ Sweden

17.40

Barbara Vekarić – Aleksi (FICȚIUNE) – Croatia

9.30 – 13.30; 15.00 – 19.00

proiecții publice ale producțiilor din concurs, dezbateri – proiecții live pe pagina de FB, cu comentarii live

PROGRAMUL DE SCREENING PE FACEBOOK LA FESTIVALUL SIMFEST

10.00

Saeed Aghai – Kai Kai (DOCUMENTAR) – Iran

10.30

Ivica Valentic – Prezentându-l pe Librofileas (FILM TURISTIC) – Croația

11.00

Jamillah van der Hurst – Să devii LEV (REPORTAJ) – Olanda

11.30

Vlad Bolgarin – SIGH (CREAȚIE STUDENȚEASCĂ) – Republica Moldova

12.00

Shahab Abrasham – Visul lui Memar care a devenit realitate (REPORTAJ) – Iran

15.00

Olivier Klein – Hoții de apă (VIDEOCLIP) – Franța

15.10

Maddie Meunier – Fără fumat, fără otravă (VIDEOCLIP) – Franța

15.20

Jaime Fidalgo: Nu o face (VIDEOCLIP) – Spania

15.30

MOTION – Delicacy (FICȚIUNE) – Regizor: Jason Mann, SUA

16.00

Adan Baird – Președintele de pe Marte (DIVERTISMENT) – Marea Britanie

16.15

Shahab Abrasham = Discul Zgâriat (FICȚIUNE) – Iran

16.40

Dvorit Shargal – Cazul submarinului (DIVERTISMENT) – Israel

17.40

Prince Ehizojie Ojesebholo – Spectacolul lui Jimi Bendel (DIVERTISMENT) – Nigeria

18.15

Jose Vega Velasquez – Memorii (FICȚIUNE) – Spania

9.30 – 11.00

întâlniri cu profesioniști – masterclass susținut de prof. univ. dr. Brândușa Armanca; se desfășoară prin ZOOM; participarea cursanților se face pe bază de înscrieri prealabile

11.30 – 13.30; 15.00 – 19.00

proiecții publice ale producțiilor din concurs, dezbateri – proiecții live pe pagina de FB, cu comentarii live;

20.00

programul ”România dodoloață” – proiecție surpriză

PROGRAMUL PROIECȚIILOR ONLINE PE FACEBOOK

10.00

Pau Torrano – Cameleon (VIDEOCLIP) – Spania

10.05

Joao Pombeiro – Vreau să fiu Basquiat (VIDEOCLIP) – Portugalia

10.15

Carlos Melim – Mercedes Clasa V (VIDEOCLIP) – Portugalia

10.17

Carlos Menim – Just Believe (VIDEOCLIP) – Portugalia

10.20

Cuneit Isic – Vortex (CREAȚIE STUDENȚEASCĂ) – Turcia

10.30

Lina Setra – TOX (CREAȚIE STUDENȚEASCĂ) – Franța

11.00

Ionuț Gaga (Regizor), Febra Film (Producător): Farul – (FICȚIUNE) – România

11.25

Maia Alibegovici: Fără refugiu pe Pământ (REPORTAJ) – Slovenia

11.45

Manos Karistinos: Căpșuni (FICȚIUNE) – Bulgaria

12.00

Siamak Ebrahimi: I Zohreh (FICȚIUNE) – Iran

15.00

Sergey Shevcenko: SOS!!! (FILM TURISTIC) – Germania

15.35

Michael Demetrius: Nor (FICȚIUNE) – Grecia

16.00

Mehdi Azari, Amin Ektesabi Bonab: EPILOG (FICȚIUNE) – Iran

16.15

Roger van Beelk Calkoen: Andersen și Jinn (FICȚIUNE) – Spania

16.40

Harsh Vardhan Singh, Noreen Sodhi: CHINDITS, uitații soldați indieni voluntari în al doilea Război Mondial (REPORTAJ) – India

17.00

Claudia Nunes: Splendoare (REPORTAJ) – Brazilia

18.00

Lara Lee: Urmările Cernobâlului (FILM TURISTIC) – SUA

9.30 – 13.30; 14.30 – 18.00

proiecții publice ale producțiilor din concurs, dezbateri – proiecții live pe pagina de FB, cu comentarii live;

19.00

Gala Laureaților – prezentarea câștigătorilor pe pagina de FB Simfest Romania

PROGRAMUL PROIECȚIILOR ONLINE LA SIMFEST 2020

9.00

Dvorit Shargal – Cazul submarinului (DOCUMENTAR) – Israel

10.00

Bogdan Ilieșiu – Turnul din Pisa (FICȚIUNE) – România

10.25

Behzad Yachmouri – The Colorless Leaf (ANIMAȚIE) – Iran

10.30

Miguel Angel Salina – Alăturați-vă revoluției (FICȚIUNE) – Mexic

11.10

Jose Luis Velasquez – Jackie Kane (FICȚIUNE) – Spania

11.35

Manuel Novarro Forcada – IZAN (FICȚIUNE) – Spania/

12.00

Andrea Lodovichetti – PescAmare (REPORTAJ) – Italia

15.10

Aleksei Borisov – Telengiții. Nomazi în secolul 21 (DOCUMENTAR) – Federația Rusă

15.45

Shabir Anees – Badar (FICȚIUNE) – Pakistan

16.00

Nikita Tuzov – Marea se agită (REPORTAJ) – Federația Rusă

16.55

Siarhei Isakov – Cine este ultimul? (REPORTAJ) – Belarus

17.50

Aleksei Borisov – Celkanii. Kurmaci – Baigol (DOCUMENTAR) – Federația Rusă

18.20

Gabriel Horn – Nu fă rău (FICȚIUNE) – Israel

18.30

Alexei Nebozhenko – Noapte bună (FICȚIUNE) – Federația Rusă

#

Postarea pe FB și pe website a listei premiilor

#

Elaborarea și transmiterea unui comunicat de presă

PROGRAM DE SCREENING ONLINE LA SIMFEST

10.30

Alain Bidard – Battledream Chronicles. A new beginning (DIVERTISMENT) – Franța

11.00

Ying Zhang – In sight (CREAȚIE STUDENȚEASCĂ) – Africa de Sud

11.20

Kris Dimitrov: Găsit (FICȚIUNE) – Bulgaria

11.30

Beto Ortiz – Audiență captivă (REPORTAJ) – Peru

13.15

Ruža Helać – Smederevo (REPORTAJ) – Serbia

13.45

Nazar Germanov – Căprioara (DIVERTISMENT) – Cehia

14.00

Amjad Sheikh – Actor (FICȚIUNE) – India

14.30

Ruža Helać – Kosieric (REPORTAJ) – Serbia

15.00

Mohamed Rida Gueznai – Bătrânul și muntele (STUDENT PROJECT) – Maroc

18.00

AFIȘAREA REZULTATELOR FESTIVALULUI SIMFEST – 2020